Supermicro® CSE-733TQ-665BTower SuperQuiet
Key Features
1. 665W Super Quiet (25dB), 80 PLUS®
(Bronze Level) High-efficiency PS
2. 4x 3.5" SAS / SATA hot-swap drive
bays (with SES2 Support)
3. Support high end graphics cards
4. 1x 9cm PWM Cooling fan
5. 1x 12cm PWM Exhaust fan
6. 7x I/O expansion slots
7. 2x Front USB 2.0 ports
8. Power switch and 4 LED indicators
9. Locking Bezel and Locking Side Panel
10. Full SES2 support is available with SAS motherboards and other compatible components.
Product SKUs
CSE-733TQ-665B SuperChassis 733TQ-665B (Black)
Form Factor
Mid-Tower & Workstation chassis support for max. motherboard size - 12" x 13" E-ATX
Processor Support
Supports dual, single Intel® / AMD processors
Dimensions
Height 16.8" (427 mm)
Width 7" (178 mm)
Depth 20.9" (531 mm)
Weight 40 lbs (18.2 kg)
Available Colors Black
Expansion Slots
Supports 7x Full-height, full-length I/O expansion slots
Drive Bays
Hot-swap 4x 3.5" SAS / SATA hot-swap drive bays
SAS or enterprise SATA HDD only recommended
Peripheral Bay 2x 5.25" peripheral drive bay
1x 3.5" bay
SATA / SAS Backplane
4 x 3.5" SATA / SAS Backplane with SES2
Front Panel
Buttons Power On/Off button
System Reset button
LEDs Power LED
Hard drive activity LED
Network activity LED
System Overheat LED
Ports 2x Front side USB ports (USB 2.0 ready)
System Cooling
Fans 1x 12cm PWM rear exhaust fan
1x 9cm PWM fan
Operating Environment (System)
Operating Temperature Range 10° - 35°C (50° - 95°F)
Non-Operating Temperature Range -40° - 70°C (-40° - 158°F)
Humidity Range 8 - 90% non-condensing
Non-Operating Humidity Range 5 - 95% non-condensing
Power Supply
665W AC-DC power supply
AC Input 100 - 240V, 50-60Hz, 10-5 Amp
+5V 30 Amp
+5V standby 6 Amp
+12V 54 Amp
-12V 0.5 Amp
+3.3V 24 Amp